Bakan Akar: Türkiye NATO'nun yapıcı üyesi olmaya devam edecek

Doha 2022 Forum'da Türkiye'nin NATO kapsamındaki rolüne değinen Milli Savunma Bakanı Hulusia Akar, Türkiye'nin Balkanlar'dan Orta Doğu'ya, Afganistan’a ve Kafkaslar'dan Afrika'ya ve ötesine kadar NATO'nun aktif ve yapıcı bir üyesi olmaya devam edeceğini söyledi.ANKARA (İGFA) - Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Doha 2022 Forum'da konuştu.

Katar'ın başkenti Doha'da "Yeni Dönem İçin Dönüşüm" temasıyla düzenlenen "Stratejik İttifakların Gelişen Görünümü" başlıklı panelde moderatörün, "Rusya ve Ukrayna savaşı, Türkiye'yi ve Türkiye'nin NATO üyeliğini nasıl etkiler?" sorusuna yanıtı veren Bakan Akar, tarihsel olarak devletlerin tehditlere karşı emniyet ve güvenliklerini daha iyi sağlamak için ittifaklar içinde yer almayı seçtiğini kaydederek, "Şu anda geleneksel tehditlere ek olarak yeni hibrit tehditlerle test ediliyoruz. Geleneksel devletler arası tehditleri biliyoruz. Şimdi ayrıca terörizm, aşırılıkçı ideolojiler, başarısız devletler, donmuş çatışmalar, kitlesel ve düzensiz göç ve iklim değişikliği bulunmaktadır" dedi.

Dünya genelinde mülteci sayısının 85 milyona ulaştığını belirten Bakan Akar, "Dolayısıyla 'terör/aşırılık zemin kazandı' diyebiliriz. Bildiğiniz gibi geçmişte savaş öncelikle bir devlet faaliyetiydi. Artık devlet-benzeri aktörler ve vekiller (güçler) de önemli rol oynuyor. Maalesef üzülerek belirtmem gerekir ki birçok grup ya da vekil güç bazı devletlerin ortağı olarak hareket ediyor. Ayrıca teröristler, sosyal medyayı taraftar toplamak ve ideolojilerini yaymak için kullanıyor. Dezenformasyon yaymak için yalan haber, fotoğraf ve videolar kullanıyorlar. Yeni güvenlik ortamında yapay zekâ, nano teknoloji ve otonom sistemlerin de dikkate alınması gerekiyor" diye konuştu.

Birleşmiş Milletlerin (BM) küresel sorunları ele alan tek evrensel platform olduğuna dikkati çeken Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM Güvenlik Konseyi'ne atıfta bulunduğu "Dünya beşten büyüktür." ifadesini hatırlattı.

"TÜRKİYE, NATO’NUN YAPICI ÜYESİ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Türkiye'nin NATO kapsamındaki rolüne de değinen Bakan Akar, "Şüphesiz Türkiye NATO'ya, müttefiklere, dostlarına ve ortaklarına karşı üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye devam etmektedir ve bölgemizde ve dünyada barışa, güvenliğe, iş birliğine ve iyi komşuluk ilişkilerine katkıda bulunuyor. Bunda şüpheye yer yok. Ve Türkiye, Balkanlar'dan Orta Doğu'ya, Afganistan’a ve Kafkaslar'dan Afrika'ya ve ötesine kadar NATO'nun aktif ve yapıcı bir üyesi olmaya devam edecektir" dedi.

Son 30 yılda Türkiye'nin etrafında birçok kriz yaşandığını ve Türkiye'nin bu süreçte NATO, Avrupa Birliği ve Avrupa'nın güneydoğu sınırlarını koruduğunu belirten Bakan Akar, bu krizlerde Türkiye'nin her zaman barış, istikrar ve güvenlik için çalıştığını söyledi.

Ukrayna'dan yapılan tahliye çalışmalarına da değinen Bakan Akar, Türkiye'nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi konusundaki tutumuna ilişkin de, söz konusu sözleşmenin bugüne kadar Karadeniz'de denge ve istikrarı sağladığını ifade ederek, "Türkiye, sözleşmeyi her zaman dikkatli, sorumlu ve tarafsız bir şekilde uygulamıştır. Tüm tarafların menfaati için bu şekilde devam etmelidir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.