Türkiye'den Biden'a 1915 tepkisi... İkiyüzlülük!

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, yetkili bir karar olmadan 1915 olayları için 'soykırım'ın kullanılmasının iki yüzlülüklerin en bariz örneği olduğunu kaydetti.ANKARA (İGFA)- ABD Başkanı Joe Biden 1915 olayları açıklamasında bir kez daha "soykırım" ifadesini kullandı. Biden'a tepki Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Talihsiz beyanı reddediyor, yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada tarihten husumet çıkarmaktan başka amaca hizmet etmeyen tek taraflı ve seçici yaklaşımlar ahlaken sorunlu, siyaseten art niyetlidir. İnsani ve vicdani duruş, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin o dönemde yaşanan tüm acıların anılmasını gerektirdiğinin altı çizildi.

Açıklamada "Türkiye, Ermeniler dahil tüm Osmanlı nüfusunun yaşadığı acıları saygıyla anmaktadır. Bu acıları siyasete malzeme yapma girişimlerini reddediyoruz. Türkiye, 1915 olayları gibi tarihin tartışmalı dönemlerinin önyargısız biçimde, bilimsel ve hukuki esaslar çerçevesinde araştırılması ve adil bir hafızaya ulaşılması gerektiği görüşündedir. Bu anlayışla Türkiye, Ortak Tarih Komisyonu kurulmasını önermiş, arşivlerini açmıştır. Türkiye, bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarın hakim olması, işbirliği ruhunun öne çıkması için çaba göstermektedir. Ermenistan’la başlatılan normalleşme girişimi bu anlayışın bir başka tezahürüdür" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bazı batılı liderler son günlerde “soykırımın” ancak mahkeme kararıyla tespit edilebileceğini savunuyor. Doğru! Aynı kişilerin, yetkili bir mahkeme kararı olmadan #1915 olayları için “soykırım” kelimesini siyasi saiklerle kullanmaları ise iki yüzlülüklerinin en bariz örneğidir" ifadelerine yer verdi.

https://twitter.com/MevlutCavusoglu/status/1518196916634402817

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.