Sigara Fiyatlarında Tarihi Zam: En Düşük Sigara Fiyatı Dudak Uçuklattı…

Sigara Fiyatlarında Tarihi Zam: En Düşük Sigara Fiyatı Dudak Uçuklattı…
Sigara fiyatlarında tarihi bir artış yaşanıyor! Büyük tütün şirketleri BAT, JTI ve Philip Morris, yeni fiyatları art arda duyurdu. En uygun fiyatlı sigara paketleri 40 TL'ye yükselirken, en çok tercih edilen sigara markalarının fiyatı ise 50 TL'ye...

Sigara fiyatlarında tarihi bir artış yaşanıyor! Büyük tütün şirketleri BAT, JTI ve Philip Morris, yeni fiyatları art arda duyurdu. En uygun fiyatlı sigara paketleri 40 TL'ye yükselirken, en çok tercih edilen sigara markalarının fiyatı ise 50 TL'ye çıktı. Sigara kullanıcıları bu durumdan oldukça rahatsız.

Seçimlerin ardından para piyasalarının dalgalanmasının etkisiyle, sigara fiyatlarına 10 TL'lik bir zamın geleceği belirtildi. Bu zam sonucunda en düşük fiyatlı sigara paketinin 40 TL'yi geçeceği ve Marlboro ile Parliament sigara paketlerinin 50 TL'yi aşacağı öngörülüyor.

Para piyasaları bugün olumsuz bir görünüm sergiledi ve ivme kaybetti. Seçim sonuçlarının ikinci tura kalması para piyasalarında negatif bir reaksiyon oluşturdu. Ayrıca, geçen 4 ayda cari açığın 400 milyar TL'ye ulaştığı bildirildi. Tüm bunlara ek olarak, sigara fiyatlarına 10 TL'lik büyük bir zamın geleceği duyuruldu.

Merkez Bankası'nın sadece Nisan ayında cari açığının 132 milyar TL olduğu belirtildi. Geçen 4 ayda ise cari açığın 400 milyar TL'yi aştığı bildirildi. Cari açığı düşürmek amacıyla 102 ton altın ve dolar rezervlerinin kullanıldığı, ancak bu durumun yetersiz kaldığı belirtildi. Tekel sektörü kaynakları, sigara fiyatlarına 5 ila 10 TL arasında bir zam beklenmekte olduğunu belirtiyorlar.

Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, seçim öncesi bu zammın beklenirken seçimler nedeniyle ertelendiğini ifade etti. Aybaş, sigara fiyatlarının 40-50 TL arasında olacağını söyledi. Fitch Kredi Derecelendirme Kurumu, Türkiye'de uygulanan genişlemeci politikalar ve ikinci tura kalan seçimler nedeniyle ödemeler dengesinde artan baskılara işaret etti ve Türkiye'deki politik ve ekonomik belirsizliğin en azından ay sonuna kadar süreceğini belirtti.

Zamla beraber en ucuz sigara paketinin 40 TL'yi, Marlboro ve Parliament sigara paketlerinin ise 50 TL'yi bulması bekleniyor. Zam öncesi bazı sigara paketlerinin fiyatları ise şu şekilde:

 1. Uzun Parliament paket fiyatı: 37 Lira
 2. Kısa Parliament paket fiyatı: 37 Lira
 3. Marlboro White paket fiyatı: 35 Lira
 4. Marlboro Touch Blue paket fiyatı: 35 Lira
 5. Marlboro Edge Sky paket fiyatı: 35 Lira
 6. Parliament Aqua Blue Slims paket fiyatı: 38 Lira
 7. Davidoff C Line Blue paket fiyatı: 33 Lira
 8. Marlboro Touch Blue paket fiyatı: 35 Lira
 9. Marlboro Touch White paket fiyatı: 35 Lira
 10. Marlboro Edge sigara paket fiyatı: 34 Lira
 11. Kent sigara paket fiyatı: 33 Lira
 12. Winston Slender Blue paket fiyatı: 33 Lira
 13. Parliament Midnight Blue paket fiyatı: 36 Lira
 14. Marlboro sigara paket fiyatı: 36 Lira
 15. Marlboro Edge Blue paket fiyatı: 34 Lira
 16. Parliament sigara paket fiyatı: 37 Lira
 17. Camel Yellow 100 gr tütün paket fiyatı: 55 Lira
 18. Winston Slender paket fiyatı: 33 Lira
 19. Winston sigara paket fiyatı: 34 Lira

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.