Balistika faili meçhulleri aydınlatıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığının, Balistik Görüntü Analizi ve Tanıma Sistemi'ni ortak kullanımının ardından 1,5 yılda 300'den fazla faili meçhul olay aydınlatıldı.SAMSUN (İGFA) - İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığına bağlı 10 bölge müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı kriminal laboratuvarlarında ortak kullanılan sistem ile faili meçhul olaylar, dakikalar içinde aydınlatılabiliyor.

Samsun Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü Nizam Kabar, BALİSTİKA'nın dünyadaki emsalleriyle yarışabilecek seviyede olduğunu söyledi.

Sisteme Samsun'dan bir kovan yüklendiğinde Türkiye'nin neresinde olursa olsun, onu ateşleyen silahın bir olaya karışıp karışmadığının tespit edilebildiğini anlatan Kabar, "Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu'nun talimatları doğrultusunda 2020 Ekim ayında jandarma kriminal laboratuvarı ile 10 bölge kriminal Polis laboratuvarımızda bulunan BALİSTİKA'nın entegrasyonu gerçekleştirildi. Bunun sonucunda ülke genelinde 300'den fazla faili meçhul olay aydınlığa kavuşturuldu" dedi.

Entegrasyondan sonra Samsun Kriminal Polis Laboratuvar Müdürlüğü bölgesinde meydana gelen faili meçhul olaylardan elde edilen şüpheli kovan ve silahların, irtibatlandırılarak olayların aydınlatılmasında yüzde 100 artış sağlandığını vurguladı.

Kabar, kriminal Polis laboratuvarları olarak delile güven, devlete güven anlayışıyla yola çıktıklarına dikkati çekerek, Samsun Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı dahil olmak üzere Türkiye genelindeki tüm Polis laboratuvarlarımız uluslararası alanda akredite olduğunu, tarafsızlığı ve kullandığı bilimsel yöntemlerle suçu aydınlatma ilkesini tescil ettirildiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.