Bursa Osmangazi'de iftihar 'BAREM'i yüksek açılış

Aileleri ile birlikte yılda 200 binin üzerinde yaşlı, Alzheimer ve engelliye hizmet verecek olan Türkiye’nin en büyük sosyal belediyecilik projesi kabul edilen Osmangazi Belediyesi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi (BAREM)’nin ilk bölümü AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un da katıldığı törenle hizmete girdi.BURSA (İGFA) - Osmangazi Belediyesi’nin Bursa’nın vizyon projesi olarak inşa ettiği BAREM, zihinsel ve bedensel engelli vatandaşların rehabilitasyonunu sağlamak amacıyla hizmet veren Osmangazi Belediyesi Engelli Bakım Merkezi (OBAM) bölümüyle kapılarını vatandaşlara açtı.

Demirtaş’ta toplam 20 bin 140 metrekare alan üzerine inşa edilen, 200 yataklı huzurevi, 150 engelli ve 150 alzheimer hastaları olmak üzere 500 kişiye rehabilitasyon imkanı sağlayacak dev merkez, ilk olarak engelli bakım merkeziyle hizmet vermeye başladı.

Bursa’nın Darülaceze’si olarak kabul edilen önemli projenin sosyal belediyecilik anlayışlarının sembolü olacağını kaydeden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, açılış töreninde yaptığı konuşmada tüm eserlerin odağında insan merkezli yürüttükleri anlayışın olduğunu söyledi.

900 bin nüfus, 136 mahalle, 18 bulvar, 8202 cadde ve sokak 140 bin bina, 430 bin bağımsız bölüm ile Türkiye’nin 5. büyük ilçesi Osmangazi’yi geleceğe taşıyan başarının arkasında, tasarruf ve şeffaflık, planlı ve akıllı yatırımlar, her vatandaşın alın terine sahip çıkan hizmet anlayışının olduğunu belirtti.

GÖNÜLDEN GÖNÜLE KÖPRÜ...

Osmangazi’de sosyal belediyecilik anlayışını toplumun tüm kesimlerine hizmet verecek şekilde genişlettiklerinin altını çizen Başkan Dündar, ulaşılamayan, hizmet götürülmeyen bir kişi bırakmayacak, kimsesizlerin kimsesi olmaya gayret gösterdiklerini belirterek, BAREM'in bu çalışmalarla ortaya çıktığı güzel bir örnek olduğunu söyledi.

"Üç bölüm olarak hizmet verecek olan merkezdeki OBAM’da 150 kişi, Alzheimer hastaları için 150 kişi, huzurevinde de 200 kişinin faydalanacağı bir yapı ortaya çıktı" diyen Dündar, "Bu konuda Darülaceze’yi kendimize örnek aldık. İnşallah burayı sadece Osmangazi’nin değil Bursa’nın bir projesi haline getirmeye çalışıyoruz. Bursa dinamikleri ile birlikte bir vakıf kurarak burasını özerk bir yapıya kavuşturmayı hedefliyoruz. İnşallah bunu da başaracağız. Memleket işi gönül işi diyerek milletimizin hizmetine talip olduk, vatandaşlarımızın desteği ile insan merkezli belediyecilikte, bu tesiste olduğu gibi zirveye ulaştık. İnsan şehirler kurar. Yollar köprüler yapar. Ama, gönlü, ancak bir gönülde sükuna erer. Bir gönlü misafir ettiğinde varlığını hisseder, bir gönle girdiğinde kendini bulur. Şehri emanet görmek, şehri emanet almak, ‘Şehremini’ olmak, ancak gönül sahibi ise olur. Gönüllere girerek olur. İşte o zaman gönülden gönüle köprüler kurulur. Bu işler, daha önce bir örneği olmayan, zor işler. Ben, bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma, bu süreçte bizlere katkı koyan valimize, bakanlarımıza, vekillerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ GİBİ BİR İFTİHAR PROJESİ

Osmangazi Belediyesi’nin hayata geçirdiği BAREM projesiyle Bursa’nın son derece nitelikli ve önemli bir esere kavuştuğunu ifade eden AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da, bu güzel hizmeti sunan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Güçlü Türkiye’nin güçlü toplumsal dokularından bir tanesini Osmangazi Belediyesi’nin ortaya koyduğunu belirten Kurtulmuş, "Geçtiğimiz hafta açılışını yaptığımız 18 Mart Çanakkale Köprüsü, bizim için nasıl bir iftihar projesi ise bugün Osmangazi Belediyemizin sosyal belediyecilik anlayışıyla gerçekleştirmiş olduğu OBAM projesi de iftihar duyduğumuz bir projedir” dedi.

Günümüzde ailelerin giderek küçüldüğüne ve insanların yalnızlaştığının altını çizen Kurtulmuş, özellikle yerel yönetimler olmak üzere kamu kurumlarının yeniden bu sosyal belediyecilik hizmeti üzerinden devletin bu fonksiyonlarını hatırlamış olması, uygulamaya koymuş olması son derece değerli olduğunu kaydetti.

ENGELLİ ÇINAR’IN SÜRPRİZ TEŞEKKÜRÜ GÜLÜMSETTİ

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un konuşması sırasında kürsüye gelen Çınar isimli engelli bir çocuk, mikrofonu eline alarak yeni açılan merkez için Başkan Dündar’a ‘Başkanım seni seviyorum” diyerek teşekkür etti.

Kürsüden Başkan Dündar’a kalp işareti yapan ve Kurtulmuş’a sarılan Çınar’ın bu davranışı törene katılanları gülümsetti.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da, BAREM’in toplumdaki dezavantajlı kesime hizmet verecek önemli bir merkez olacağına dikkat çekti. Bursa Valisi Yakup Canbolat ise, açılışı yapılan engelli merkezinin özellikle Osmangazi’deki dezavantajlı gruplara sahip çıkarak, yaşamlarına kolaylık ve değer katacağını, aynı zamanda ailelerine de gün boyunca sosyalleşme ve dinlenme imkanı sunacağını vurguladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarif ettiği sosyal ve gönül belediyeciliğinin çok güzel bir örneğini sunmasından dolayı Başkan Dündar’ı tebrik etti.

Konuşmalar sonrasında BAREM bünyesinde hizmet verecek olan OBAM biriminin açılış kurdelesi kesildi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve beraberindeki protokol, yeni açılan merkezi gezerek engelli vatandaşlar ve aileleriyle sohbet edip, yaptıkları çalışmaları inceledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.