Marmara Denizi’nden üç ayda 10 ton atık toplandı

İklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir dünya için çalışan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA deniz kirliliğini önlemek adına Marmara Denizi’nde atık yüzey temizliği ve bölge illerinde deniz temizliği konusunda farkındalık eğitimleri gerçekleştirmek amacıyla başlattığı “Mavi Nefes Projesi” kapsamında üç ayda yaklaşık 10 ton atık toplandı. İSTANBUL (İGFA)- DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın yayınladığı 2021 proje raporuna göre 21 Eylül - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında deniz süpürgeleri, 9.820 kilogram atık toplayarak bu atıkları geri dönüşüme kazandırdı. Deniz süpürgeleriyle toplanan atıklar, yaklaşık olarak 8.690 kişinin günlük olarak ürettiği atığa eşit.

Projenin farkındalık yaratma ayağında ortaokul seviyesinde gerçekleştirilen çevrimiçi eğitimlerle, çevre, küresel iklim krizi ve geri dönüşüm konularında farkındalık düzeyinin artırılması amaçlanarak “Küresel İklim Değişikliği, Küresel İklim Değişikliği ve Denizlerimiz, Deniz Salyası (Müsilaj), Kirlilik Kaynakları, Sıfır Atık Hareketi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Karbon Salımı” konularında eğitimler gerçekleştirildi. Eğitimlerin başladığı 18 Ekim’den 29 Aralık 2021’e kadar; Kocaeli’nin Başiskele, Derince, Dilovası, Gebze, Gölcük, İzmit, Kartepe ve Körfez ilçelerinden 50 okulda 10.238 öğrenciye ve 627 öğretmene ulaşıldı.

Mavi Nefes projesinin önemli bir ayağını oluşturan “Mavi Nefes Eğitim Otobüsü”, 2021 yılı çalışmalarını başarıyla tamamladı. Marmara’ya kıyısı olan 7 ilde öğrencilerle buluşacak olan Eğitim Otobüsü’yle 2021 yılında sırasıyla Kocaeli’de 13 okul, 239 öğrenci, 21 öğretmen; İstanbul Üsküdar’da 7 okul, 248 öğrenci, 19 öğretmen; İstanbul Beykoz’da 6 okul, 183 öğrenci, 9 öğretmen; Bursa’da ise 9 okul, 231 öğrenci ve 16 öğretmen ile bir araya gelindi. Öğrenciler uzman eğitmenlerden sıfır atık felsefesiyle hazırlanmış robotik kodlama ve üretim becerileri eğitimi alırken, otobüs çevresinde gönüllüler deniz kirliliği ve sonuçları konusunda bilgilendirme etkinlikleri gerçekleştirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.