Türkiye'nin ilk yaşayan sümerologu Çığ'ın adı Mudanya Tirilye'de yaşatılacak

Bursa'nın Mudanya ilçesi Tirilye Mahallesi'nde restorasyon çalışmaları Bursa Valiliği'nin kaynaklarıyla Mudanya Belediyesi tarafından yapılan Taş Mektep'in bir bölümüne Türkiye'nin ilk sümeroloğu olan Muazzez İlmiye Çığ'ın adı verilecek.BURSA (İGFA) - Mudanya'nın Tirilye Mahallesi'nde restorasyon çalışmaları tamamlanan ve iç tefrişatı süren tarihi Taş Mektep'te, 108 yaşındaki Türkiye'nin ilk sümeroloğu Muazzez İlmiye Çığ'ın adı yaşatılacak.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, kararı sosyal medya hesabından, "Mudanya’nın simge yapılarından Taş Mektep’in Muazzez İlmiye Çığ adı ile anılmasından mutluluk duyuyorum" diyerek duyurdu.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğü tarafından projelendirilen Taş Mektep Akademi'nin bir bölümüne "Muazzez İlmiye Çığ"ın ismi verilecek. Atölye ve eğitim odaları ile kütüphane, sergi salonu ve etkinlik alanının bulunacağı Taş Mektep Akademi içerisinde ayrıca sümerolog Çığ'a ait kişisel eşyalardan oluşan daimi sergileme alanı da bulunacak.

Hatırlanacağı gibi Tirilye'de yıllarca eğitim yuvası olarak hizmet veren Taş Mektep'in 30 yıl sonra yeniden kimliğine özgü bir şekilde yaşatılması için ilçe belediyesi müze ve akademi olarak kent kültürüne kazandırılacağını duyurmuştu.

Tirilye’de doğan ve Yunanistan’da eğitim gördükten sonra Metropolit olarak Türkiye’ye dönen Chirisostomos tarafından 1904- 1909 yılları arasında yaptırılan Taş Mektep , Tirilye’de Rum nüfusun iyice azalması nedeniyle 1924’te yetim ve öksüz çocukların eğitimi için Darü’l-Eytam Okulu olarak hizmete açılmış, ilkokul ve ortaokul olarak 1986’ya kadar işlevini sürdürmüş ve 1989 yılında boşaltılmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.