Online satışlar artsa da mağazacılık ölmeyecek

Küresel pandemiyle beraber, hem dünya çapında hem de Türkiye’de büyüyen e-ticaret pazarının bu ivmesini sürdüreceğini söyleyen Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, “Online alışveriş pazarı, farklı katmanlarda ivmelenerek gelişmeye devam edecek.

Ancak bu durum, fiziksel alışverişin de biteceği anlamına gelmiyor. En azından kısa vadede böyle bir şey olmayacak. Fiziksel alışveriş tarafında da deneyime dönük, tüketicinin duygusal dünyasına hitap eden bir mağazacılık anlayışı ön plana çıkacak. Biz de Mcdodo Türkiye olarak, 2022’de 10 farklı ildeki AVM’lerde corner shop’lar açmayı planlıyoruz” dedi.

Gelişen teknolojilerle her geçen gün büyüyen ‘mobil aksesuar pazarı’, 2021 yılında Türkiye’de 25 milyon adet ve 10 milyar TL’lik hacme ulaştı. Covid-19 salgınıyla başlayan ve devam eden süreçte; online satışlardaki artış ve tüketici davranışlarındaki değişim, pandeminin sonuna doğru yaklaşırken de artarak devam ediyor.

“Tüketicinin duygularına hitap etmek öne çıkacak”

Perakende sektörün de diğer sektörler gibi dünyadaki hiçbir gelişim ve değişimden bağımsız olmadığını söyleyen Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, şöyle konuşuyor: “Dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler, yaşadığımız afetler ve hastalıklar, teknolojik gelişmeler tüketicinin satın alma davranışlarını ve alışkanlıklarını zaman içinde değiştiriyor. Bu süreçte de online alışveriş, pandemiyle kazandığı ivmeyi koruyacaktır diye düşünüyorum. Çünkü günümüzde en büyük ihtiyaç ve değer: zaman.

Böyle olunca da online alışveriş pazarı farklı katmanlarda ivmelenerek gelişmeye devam edecek. Ancak bu durum fiziksel alışverişin de biteceği anlamına gelmiyor. En azından kısa vadede böyle bir şey olmayacaktır. Fiziksel alışveriş tarafında da deneyime dönük, tüketicinin duygusal dünyasına hitap eden bir mağazacılık anlayışı ön plana çıkacak.”

30 milyon TL’lik satış rakamı

2021’de Mcdodo olarak bayii sayılarını 2 kat artırdıklarını, e- ticaret sitesi ve sanal pazar yerlerindeki satışlara ek olarak perakende noktaları oluşturduklarını belirten Uçurum, “Bu noktalarda, Türkiye’nin dört bir yanında Mcdodo’nun insanların hayatını kolaylaştıran ortalama 300 ürününe dileyen herkes ulaşabilir.

Bu bakımdan oldukça verimli bir yıl geçirdik diyebiliriz. 2019’dan beri hız verdiğimiz pazarlama çalışmalarının meyvelerini özellikle 2021’de toplamaya başladık ve yaklaşık 30 milyon TL’lik satış rakamına ulaştık” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.