Kocaeli'de CNG yakıtlı otobüsler emisyonu düşürdü

Kocaeli'de Kartepe Zirvesi'nde konuşan Doç. Dr. Orhan Sevimoğlu, CNG yakıtlı otobüslerin kullanımıyla Kocaeli’nde 2015 yılından 2017 yılına kadar sera gazı emisyon trendinde yüzde 24.5’lik bir düşüş gerçekleştiğini kaydetti.KOCAELİ (İGFA) - CNG’li otobüsler Kocaeli’nde sera gazı emisyonunda düşüş sağladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü” temasıyla bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiği 2022 Kartepe Zirvesi, son gününde özel oturumda İnsan Odaklı Kentleşme ve Çevreci Politikaları tartışıldı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Betül Akçeşme, Çevre Kirliliği İçin Doğaya Dayalı Çözümler: Türkiye'nin Sanayi Bölgelerinde Yeşil Peyzaj Tasarımı Olarak Fitoremediasyon konu başlığı altısında bildirisini sundu. Sanayi ve endüstrinin büyümesi ile kentsel alanların hızla kirlendiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Akçeşme, "Bitkiler, kök sistemleri aracılığıyla düşük konsantrasyonlarda bile topraktaki bileşikleri emebilirler. Bitkiler ağır metalleri biriktirmek ve biyo-yararlanımlarını ayarlamak için rizosfer ekosistemi kurar, böylece kirli toprağı geri kazanır ve toprak verimliliğini stabilize ederler. Fitoremediasyon tekniği zararlı maddeleri tamamen ortadan kaldıramasa da, maliyetli ve sürdürülemez olan geleneksel toprak iyileştirme tekniklerine umut verici bir alternatif” dedi.

“CNG’Lİ OTOBÜSLER SERA GAZI EMİSYONUNDA DÜŞÜŞ SAĞLADI”

Gebze Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Orhan Sevimoğlu, Şehir Kaynaklı Sera Gazı Emisyonunun Belirlenmesi konulu bildiriminde Kocaeli örneğini verdi.

Şehirlerde insan kaynaklı faaliyetler sonucu atmosfere önemli miktarda sera gazı emisyonu salındığına dikkat çeken Doç. Dr. Sevimoğlu, "Kocaeli'de üç yılın sera gazı emisyonu ortalamasına göre yüzde 50.8'lik payı ısınmadan kaynaklandığı belirlendi. Konutlarda ısınma ihtiyacını karşılamak için yıllara bağlı olarak doğal gaz kullanımı artarken, kömür kullanımının azalmasıyla sera gazı emisyonunda azalma sağlandı. Ayrıca, toplu ulaşımda sera gazı emisyonunu azalmak için CNG yakıtlı otobüslerin kullanımı artırıldı. Genel olarak bakıldığında Kocaeli ilinde 2015 yılından 2017 yılına kadar sera gazı emisyon trendinde yüzde 24.5’lik bir düşüş gerçekleşti” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.