KODA’dan 23 Nisan bağış çağrısı: Çocuğun iyi olması etrafındaki yetişkinlere bağlı

Köy Okulları Değişim Ağı Derneği (KODA), 23 Nisan için yaptığı paylaşımlarda çocukluğun uzun bir yolculuk olduğunu ve bu yolda en büyük destekçilerinin de etrafındaki yetişkinler olduğunu söyledi. İSTANBUL İGFA- 2016 yılında kurulan KODA, köylerde okuyan çocukların eğitim hayatı boyunca en önemli ve uzun soluklu destekçisi olan öğretmenlerle yola çıktı. Köy öğretmenlerinin köylerde yalnızlık çekmesi, köyün koşullarına ilk atandığı zaman hakim olamaması, diğer meslektaşlarıyla iletişiminin daha az olması gibi sorunlara çözüm bulmak için çalışan KODA, öğretmenlere yönelik 4 ayrı faaliyet düzenledi.

Öğretmenlerin kendi bölgelerindeki köy öğretmenleriyle bir araya gelerek eğitimler aldığı Öğretmen Toplulukları Programı, deneyimli köy öğretmenlerinin mesleğinin başındaki köy öğretmenlerine mentorluk desteği verdiği Köy Öğretmenleri El Ele Programı, öğretmenlerin “Müzik ve Hareket” ve “Pedagoji ve Öğrenme” alanlarında 2 yıl boyunca uzmanlık kazandığı Öğrenme Yolculukları Programı, yaz dönemi gerçekleştirilen 1 haftalık kamplardan oluşan ve köy öğretmenlerinin desteklendiği içeriklerden oluşan Temel Eğitim Programı KODA’nın öğretmenlerle yürüttüğü faaliyetler arasında yer aldı. Aynı zamanda henüz mesleğe adım atmamış, eğitim fakültelerinde okuyan öğretmen adaylarıyla “Köye İlk Adım” adındaki programını yürüten KODA, genç öğretmenleri daha atanmadan köydeki yaşama ve koşullara alıştırıyor.

KODA bu programlarla öğretmenleri güçlendirmeyi, bu sayede köylerdeki çocuklara daha iyi bir eğitim imkanı sunmayı amaçlıyor. Ailelerin de köyde eğitim yolculuğunda çok önemli bir paydaş olduğunu söyleyen KODA, geçtiğimiz yıl başlattığı Kırsalda Aile Çalışmaları Programı ile köylerdeki aileleri de güçlendiriyor. Bursa ve Hatay’da yüz yüze, diğer şehirlerde telekonferans yoluyla gerçekleştirilen eğitimlerde köylerdeki anne-babalar çocuk gelişimi, çocuklarla iletişim, dijital araçların doğru kullanımı gibi konularda bilinçlenerek eğitim yolculuğunda çocuğu daha iyi destekleyebiliyorlar. KODA bugüne kadar 4 binden fazla öğretmen ve öğretmen adayı, 600’den fazla anne ve baba sayesinde köylerde okuyan 45 binden fazla çocuğa ulaştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.